Якщо дитина лякається гучних звуків?
Зазвичай це стається, якщо вона знаходилася безпосередньо у зоні бойових дій, чула обстріли, повітряну тривогу тощо. Але все не так однозначно. Необов'язково всі діти лякатимуться гучних звуків після відновлення безпеки — дитяча психіка дуже схильна до самозцілення.
Нижче наводимо декілька рекомендацій, що можуть допомогти справитися із подібними страхами.
1️⃣По-перше, слід оцінити, наскільки страх відповідає пережитому. Якщо дитина знаходилася під бомбардуваннями, обстрілами тощо — такий страх є абсолютно виправданим, а відповідно — нормальним певний період часу, пропорційному ступеню важкості травмуючого досвіду. Якщо ні — можливо, це є симптомом так званої «травми свідка».
2️⃣Далі, варто проаналізувати динаміку цього страху. Він з’явився безпосередньо після травмуючого досвіду, після відновлення безпеки, чи це відстрочене від подій явище? Чи він потроху вщухає раз за разом, кожного дня, тижня, через місяць?
3️⃣Якщо ви спостерігаєте поступове зменшення інтенсивності емоцій у відповідь на трігер (звук, що лякає) і вам вдається заспокоїти дитину самостійно – імовірно, з часом проблема вирішиться природньо. Відновлюйте відчуття безпеки кожного разу, використовуючи знайомі і улюблені способи, а також пояснюйте дитині її стан і можливі дії. Інформація, наведена далі може бути корисною для того, щоб полегшити процес, або поповнити власний арсенал заспокійливих активностей.
Якщо дитина має відсутність або незначну динаміку зменшення страху протягом тижня/місяця, якщо це відстрочене явище, якщо вона має «травму свідка», або ступінь страху надто сильний і виснажливий — виконайте наступні кроки.
Гортайте карусель➡️
Авторка допису @yasya_parkhomenko
____________________________________
‼️Наша співпраця з центром «Ріановага» триває. Нажаль, дітей, травмованих війною стає все більше.
Якщо ви бачити зміни у поведінці вашої дитини, не зволікайте, звертайтеся до нас: заповнюйте форму за посиланням у актуальних сторіз👆🏼, та допоможіть своїй дитині швидше позбавитися наслідків пережитого.